«Музичний живопис» Ірини Акімової

«Музичний живопис» Ірини Акімової

«Внаслідок життєвих криз люди стають більш чутливими – тому саме МИСТЕЦТВО набуває психотерапевтичних функцій», – зазначає Вероніка Чекалюк.

20 жовтня 2020 року, в Музеї міста Києва відкрилася персональна виставка «МУЗИКА» Ірини Акімової. У проєкті художниця показує живопис як динамічний зліпок музики, гармонійно відображає її композицію, стиль, ритм, колорит і образи. дати своє індивідуальне візуальне трактування різних музичних творів. Авторка розповіла гостям вернісажу про процес роботи над картинами: «Працюючи над картинами, я спочатку ділю музичний твір на кілька складових (що не завжди збігалися з теоретичною музичною конструкцією). Кожна складова з’являлася як окремий елемент візуальної композиції. Потім я визначаю колірну гамму і композиційну структуру кожного елемента. Мої інструменти –кольори, форми, лінії, які відображають тональність, силу звуку або цілі музичні фрази».

Серед гостей студенти і науковці, Вероніка Чекалюк, випускниця докторантури Київського національного університету імені Тараса Шевченка понад 10 років досліджує питання творення й тиражування іміджу вважає, що мистецтво – це той напрямок, який позитивно характеризує нашу державу у світових медіа: «Творення іміджу – процес щоденний, це стиль і спосіб життя кожного, що в сукупності створює історію і репутацію. Мистецтво – яскрава позитивна тема, що напряму впливає на сприйняття України у світі. Імідж держави – це стереотипний образ у масовій свідомості, і водночас – це емоційно забарвлене уявлення про державу, що формується під впливом публічних меседжів, певних інформаційних приводів, зокрема культурно-мистецьких, спортивних тощо – за допомогою інформації та комунікації. У картинах та інсталяціях Ірини ожили музичні твори, улюблені у всьому світі. Вважаю, ця колекція має подорожувати світом і розповідати про суттєве бачення музики її авторки. Пані Ірина талановита художниця», – коментує вернісаж іміджмейкер Вероніка Чекалюк.

«Цей проект має виконати мистецьку а також і політичну місію розповісти всьому світові про Україну, яка за допомогою навчання іноземних студентів пропагує наші культурні цінності.

На полотнах ожили ноти й перетворилися к звуки. В одних роботах (Перший концерт для фортепіано з оркестром Шопена) колірні композиції різної форми разом з варіаціями складних фігур з численними вигинами мовою абстракції передають музичні фрази, які складаються в єдиний твір, відображаючи його настрій і інтонації. В інших роботах з’являються символічні фігуративні образи закоханих Ромео і Джульєтти, пара доповнює абстрактну композицію, дозволяючи точніше передати драматизм музичного твору. А в деяких роботах домінують фігуративні композиції, які через асоціації з образами природи або міста допомагають відобразити дух і характер музичного творіння. У більшості робіт символічно присутня головна тема музичного твору і його ритм. Наприклад, в БОЛЕРО музична тема зашифрована в висоті містичних свічок, які грою уяви перетворюються в ноти, а лінії, схожі на нотний стан, стають носіями ритму.

Музика і живопис мають багато спільного. У кожної є свої закони в композиції, ритмі, колірному / звуковому рішенні. Дотримання цих законів важливо для гармонії сприйняття і живопису, і музики. І навіть порушення цих законів теж має свої логіку і правила. Їх важливо зрозуміти для того, щоб візуальний образ зміг увібрати в себе частинку душі музичного твору. Водночас необхідність зберегти цю внутрішню логіку не заперечує, а навпаки дає унікальну можливість пропустити її через свої емоції та життєву філософію. «І тоді на картині з’являється не просто перший концерт для фортепіано з оркестром Шопена, а мій Шопен, такий, яким я його чую, відчуваю і дихаю»…

Це своєрідна арт-терапія. Проєкт «МУЗИКА» — це натхненна розповідь про улюблену класичну музику мовою сучасного живопису. В музеї зібрані картини, анімації та інсталяції, створені на теми музичних творів композиторів різних епох і різних напрямків. Картини об’єднані темою варіацій. Як в музиці, роботи демонструють візуальні варіації на тему краси навколишнього світу, прагнення гармонії.

Довідка:

Ірина Акімова, закінчила Харківський державний університет ім. Каразіна. Кандидат економічних наук, доцент, доктор наук, Член Національної спілки художників України. Живе і працює у Києві. Активна як організатор та куратор мистецьких виставок жінок-художниць в Україні та за кордоном.

Журналіст-фотограф Олена КУЛЬЧИЦЬКА (гурток «Юний журналіст», вдячні за матеріали прес-службі Ірини Акімової.

Pin It

Comments are closed.